środa, 21 grudnia 2016

Czy warto iść na studia?


                Powiem Ci jak jest bez zbędnego opisywania wszystkich pozytywów i negatywów. Nie ma na to prostej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od nas samych.
                Ja osobiście jestem osobą bardzo niezdecydowaną. Koniec liceum ogólnokształcącego nie był dla mnie odpowiednią porą na podejmowanie tak ważnych decyzji. Jako uzdolniona matematycznie i fizycznie, uważałam, że najrozsądniej będzie to wykorzystać w formie pójdzia na studia techniczne. Kierowały mną też względy ekonomiczne, czyli: „pójście na jak najbardziej opłacalny pod względem finansowym kierunek” nie do końca odpowiadający moim upodobaniom, o których opowiem w innym wpisie, oraz wzgląd na to na co jest popyt i co społeczeństwu będzie zawsze potrzebne. Potraktowałam to w bardzo prosty sposób: Ludzie zawsze będą jeść = zawsze będą potrzebni producenci żywności. Zawsze będą się przemieszczać = zawsze będzie potrzebny transport. Zawsze będą chorować = zawsze będą potrzebni lekarze. Proste. Tak właśnie myślałam w liceum.
                Co Ci dadzą studia? Ich ukończenie, czyli dyplom studiów wyższych to Twój kapitał. Poświęciłeś na niego kilka lat nauki. Kierując się względami finansowymi, być może obliczyłeś, że w przeciągu X lat wkład w ten kapitał, który odpowiednio wykorzystasz, się zwróci i bardzo Ci się opłaci, bardziej niż inny – w takim wypadku – warto iść na studia.
                Kapitał w formie studiów, kursów, samokształcenia można łatwo przyrównać do sytuacji w której chcemy złowić rybę na małej, bezludnej wyspie. Możemy stwierdzić, że nie chcemy poświęcać czasu na robienie wędki a następnie łowienia – zadowolimy się owocami lub innym pożywieniem. Możemy również poświęcić czas, nasze siły i jako uzdolnieni manualnie zrobimy wędkę. Wykorzystamy ją do łowienia ryb codziennie.  Możemy być w sytuacji gdy nie do końca rozgarnięci zamiast wędki zrobimy łuk. Poświęcimy tyle samo czasu jak na zrobienie wędki, jednak okaże się szybko, że nie można go nigdzie wykorzystać – nie ma na wyspie zwierząt które nim upolujemy.
                Jedna ważna rzecz którą pragnę podkreślić, to to, że studia to tylko jedna z wielu form kapitału. To jest opcja. Nie jest ona lepsza lub gorsza od innych. Każdą z form możemy wykorzystać.

                Nie powinieneś zadawać pytania „Czy warto iść na studia” lecz ,,Czy pójście na studia jest odpowiednią formą doskonalenia dla mnie i będę umiał ją wykorzystać”.
KM.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz